One Button Studio @UCU > Методичні рекомендації > Поради щодо створення ефективних презентацій PowerPoint

Поради щодо створення ефективних презентацій PowerPoint

Презентації PowerPoint доволі швидко створюються, вони прості і зрозумілі у використанні, а головне – з ними ми можемо ефективно візуалізувати наші виклади. Проте досить часто ми опиняємось перед спокусою максимально винести на слайди контент, усе, про що хочемо розповісти. Як знайти баланс між підтримкою інтересу слухача, залученням його уваги та ключовими повідомленнями?

Ознайомтесь із простими рекомендаціями та практичними порадами, які допоможуть розробити презентаційні матеріали у такий спосіб, щоб вони справді сприяли навчанню.

1. Сформулюйте тему (назву)

Назву презентації формулюйте не для себе, а для аудиторії. Вона повинна бути ясною, чіткою, лаконічною (і зрозумілою для ваших слухачів).

2. Визначте мету та цілі презентації

Подумайте про ідею, головну думку яку б ви хотіли донести до аудиторії. Дайте собі відповіді на питання: 

3. Структурування контенту та створення сториборду презентації

Після того, як ви відповіли на питання, заради чого аудиторія слухає вас, яка головна мета і причина вашої зустрічі, слід перейти до питань «Що?» та «Як?».

Сториборд

Почніть із заготовки ваших майбутніх слайдів. Сториборд потрібен, щоб змалювати майбутні слайди — чорновий варіант презентації. 

Ця вправа допоможе скласти план презентації та послідовність її елементів:

Див. також: 

3 Steps to Better Presentation Visuals. Adapted from “HBR Guide to Persuasive presentations”.
Олег Бойко. Як військові лідери надихають діяти. Ділимось рецептом успіху | Петр и Мазепа (Модель «Золотого кола» Саймона Сінека «Навіщо?», «Що?» та «Як?» )

4. Створіть дизайн презентації

Слайди презентації повинні мати однаковий дизайн, включаючи колірну схему, розмір та тип шрифту тощо. Презентація, у якій однотипні слайди відформатовані однаково, має акуратний вигляд і не відволікає від суті.

Шрифти

Для створення презентацій використовуйте шрифти, що не мають зарубок: Arial, Tahoma, Verdana, Helvetica, Fira Sans тощо, оскільки ці шрифти легше читати з екрану. Для створення презентацій використовують пари шрифтів (заголовки – основний текст), шрифти при цьому повинні добре поєднуватись (див. сервіс Font Pair для відбору шрифтових пар).

Розмір шрифту заголовка повинен бути не менше 32 pt, основного тексту – не менше 24 pt. Переконайтеся, що розмір шрифтів на слайдах презентації незмінний, інакше остання може виглядати безладно.

Кольори

Визначте колірну схему презентації заздалегідь і дотримуйтесь її при створенні кожного слайду. На одному слайді рекомендують використовувати не більше трьох кольорів, а в презентації – до п’яти, як головні та додаткові кольори. 

Для добору кольорів використовуйте сервіси з відбору колірних схем як Adobe Color CC та інші ресурси. 

Кольори можуть покращити сприйняття презентованого матеріалу, наприклад, виділяючи певні елементи певними кольорами, ви звертаєте увагу на пари, протилежності, послідовності. 

Використання додаткових кольорів у тексті дозволяє привернути увагу аудиторії до важливої інформації.

5. Використовуйте ілюстративний матеріал

Основні думки чи ідеї ваших слайдів можна проілюструвати зображеннями,  рисунками, фотографіями, піктограмами. Використовуйте їх для унаочнення, якщо вони тісно пов’язані із ключовими питаннями вашої презентації.

Обирайте матеріали із високою роздільною здатністю, а також упевніться, що ви не порушуєте права творців чи власників.

Зображення

Для пошуку зображень використовуйте пошукові системи Google Image Search чи CreativeCommons Search, які допоможуть знайти і відібрати об’єкти із вільними публічними ліцензіями використання. Також ви можете скористатись пошуком на сайтах стокових фото Pexels чи Unsplash, що накопичують базу зображень для вільного використання.

Піктограми

Ваші слайди можуть стати більш промовистими, якщо для їх оформлений ви використаєте лаконічні піктограми.

Піктограми із найрізноманітніших сфер життя ви можете занйти на сайтах: thenounproject.com, flaticon.com , freepik.com

6. Діаграми та схеми

Представляйте дані за допомогою діаграм та схем, оскільки вони відображають дані візуально переконливо. Обирайте дані, які найбільш яскраво ілюструють головні думки.

7. Загальні принципи створення слайдів

Ваша презентація повинна бути супроводом і не відволікати від ваших слів. Якщо слайди важливіші за те, що ви говорите, ваше повідомлення втрачатиме вплив.

8. Застосовуйте принципи навчання з мультимедіа Майєра

Річард Е. Майєр – професор Університету Каліфорнії в Санта-Барбарі, який зробив вагомий внесок у застосування науки про навчання в освіті, а також в теорію і практику мультимедійного та комп’ютерного навчання. Річард Е. Майєр сформулював “12 принципів мультимедіа”, є автором книги Multimedia Learning.
Розглянемо найважливіші принципи мультимедіа, які варто враховувати при створенні презентацій.

Принцип узгодженості

Хороші навчальні матеріали обмежені у вмісті. Люди найкраще вчаться, коли матеріали для навчання розривають теми структуровано, без елементів, що відволікають увагу і ускладнюють сприйняття.

Порада:

Вилучайте зайве. Для розробки навчальних матеріалів використовуйте лише ті матеріали+інформацію, які необхідні студенту для досягнення його навчальних цілей, пропонуйте той контент, який безпосередньо стосується теми.

Принцип сигналізації

Принцип сигналізації означає, що люди найкраще вчаться, коли їм показують, на що саме звернути увагу.

Порада:

Застосовуйте такі функції презентацій, як виділення важливої інформації.

Використовуйте анімовані стрілки, щоб вказати на важливі елементи, також ви можете обвести об’єкт чи підкреслити/маркувати слово.

Іншим способом використання принципу є створення слайдів, що відокремлюють розділи презентації [Слайд розділу]. Це спосіб сигналізувати студенту про перехід до наступного важливого питання чи наступної теми.

Принцип просторової суміжності

Принцип просторової суміжності доволі інтуїтивний. Він твердить, що люди краще вчаться, коли відповідні слова та зображення подаються поблизу один до одного. А також, коли ці слова та зображення подаються одночасно, а не послідовно.

Порада: 

Зосередьте текст та пов’язані зображення, графіку максимально близько на слайді презентації. Це значно полегшить сприйняття інформації.

Принцип мультимедіа

Принцип мультимедіа стверджує, що люди найкраще вчаться від слів та зображень, ніж лише слова. Цей принцип є своєрідною основою всіх принципів Майєра про те, що образи та слова ефективніші, ніж самі по собі слова.

Порада: 

Ви можете використовувати цей принцип, дуже уважно ставлячись до обраних вами зображень. Пам’ятайте, що ці зображення мають розширити сприйняття або або уточнити інформацію.

Принцип сегментування

Принцип сегментування говорить про те, що контент необхідно розбивати на невеликі сегменти, які легше засвоюються. Невеликі частини (одного цілого) простіше зрозуміти та згадати.

Порада: 

Цей принцип є базовим при створенні навчального відео: створіть кілька коротких відео, а не одне довге.

Застосовуйте сегментування при створенні презентацій. Переконайтеся, що жоден слайд не містить занадто багато інформації. Краще створити кілька слайдів, які утворюють послідовність у викладі певного питання.   

Проаналізуйте, чи можна поділити презентацію на частини, вводячи додаткові розділи для розкриття окремого питання.

Підсумок. Хороша презентація доповнює вашу розповідь, допомагає донести ідею, сприяє розумінню, а також викликає емоцію, спонукає діяти. Дотримуйтесь основних вимог та рекомендацій зі створення презентацій – і вони вам підкоряться. 

Ресурси

Инструкция для недизайнеров: как правильно создать презентацию https://tilda.education/articles-how-to-create-presentation 

Top Tips for Effective Presentations | SkillsYouNeed

How to Give a Killer Presentation | Lessons from TED by Chris Anderson

Create Slides People Will Remember | Harvard Business Review

Використані ілюстрації: Icons made by Freepik from www.flaticon.com